WAGI PUNKTÓW

Uzyskiwany tytuł

MAGISTER INŻYNIER

Opis Kierunku

Kierunek Transport w Przemyśle 4.0 jest odpowiedzią na rewolucję przemysłową 4.0 związaną z automatyzacją procesów transportowych w przemyśle. Jest to nowoczesny kierunek i absolutnie unikalny w Polsce. Dotyczy zagadnień związanych z transportem, w tym transportem autonomicznym i składowaniem wewnątrz przedsiębiorstwa. Są to zagadnienia coraz bardziej decydujące o konkurencyjności zakładów i stanowią duże dla nich wyzwanie. Kluczem do osiągnięcia sprawnego transportu wewnątrzzakładowego jest mechanizacja, automatyzacja i robotyzacja procesów transportowych w połączeniu z intralogistyką (logistyką wewnątrzzakładową). Rynek autonomicznego transportu wewnętrznego to ponad 100 miliardów USD i dynamicznie rośnie. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń wykonawczych, takich jak roboty mobilne, roboty autonomiczne, podajniki, suwnice czy zautomatyzowane magazyny daje możliwość osiągnięcia znacząco lepszych wskaźników produkcyjnych. W powiązaniu z koncepcją Przemysłu 4.0 procesy logistyczne wewnątrz przedsiębiorstwa stają się elastyczne i inteligentne. Mając na uwadze perspektywy rozwoju, brak specjalistów łączących wiedzę z transportu i wiedzę o układach autonomicznych opracowano kierunek w trakcie którego student pozna zasady projektowania, optymalizacji przepływu strumieni, zarządzania i eksploatacji środków transportu wewnętrznego. Konstrukcja i eksploatacja systemów i urządzeń automatycznych i autonomicznych stosowanych w transporcie bliskim wymagają specjalistów o nowych kompetencjach i wiedzy wykraczającej poza obecne kierunki oferowane w AGH. Wychodząc na przeciw potrzebom przemysłu oraz rosnącemu popytowi na rynku pracy na specjalistów z zakresu transportu wewnątrzzakładowego oraz Przemysłu 4.0 Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki postanowił utworzyć nowy kierunek na studiach II-go stopnia „Transport w Przemyśle 4.0”. Absolwenci kierunku otrzymają wykształcenie w ramach trzech ścieżek:

• Transport technologiczny (TT).
  • Transport autonomiczny (TA).
  • Intralogistyka (I).

Zagadnienia realizowane w ramach poszczególnych ścieżek dotyczyć będą zarówno problemów Przemysłu 4.0 jak również będą ukierunkowane na tematykę kluczową dla danej ścieżki. Studenci zostaną zapoznani z najnowszymi zautomatyzowanymi i zrobotyzowanymi rozwiązaniami w zakresie transportu technologicznego i składowania. Pozyskają wiedzę na temat możliwości integracji urządzeń, gromadzenia i przesyłania danych, cyfryzacji, optymalizacji i logistyki procesu.