WAGI PUNKTÓW
6
W E
Egzamin wstępny
4
W S
Średnia
ze studiów
LICZBA MIEJSC
REKRUTACJA LETNIA
0
Studia
stacjonarne
0
Studia
niestacjonarne
REKRUTACJA ZIMOWA
10
Studia
stacjonarne
0
Studia
niestacjonarne
Rekrutacja
Zimowa
Studia
stacjonarne
Czas trwania studiów
Rekrutacja Zimowa
Studia
stacjonarne
3
Opłata rekrutacyjna
Rekrutacja Zimowa
Studia
stacjonarne
100
plnOpłaty za semestr
Rekrutacja Zimowa
Studia
stacjonarne
0
plnWymagany tytuł
Rekrutacja Zimowa
Studia
stacjonarne
Uzyskiwany tytuł
Rekrutacja Zimowa
Studia
stacjonarne
Kierunek Metrologia i Inżynieria Pomiarów jest nowym kierunkiem studiów, prowadzonym wspólnie przez Akademię Górniczo-Hutnicza, Politechnikę Krakowską, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Główny Urząd Miar. Zajęcia dydaktyczne będą prowadzone przez specjalistów z wymienionych instytucji, w laboratoriach posiadanych przez te podmioty. Absolwenci otrzymają dyplom wszystkich trzech uczelni.
Kierunek odpowiada potrzebom budowanego w Polsce Narodowego Instytutu Metrologii (NMI), dynamicznie zmieniającym się potrzebom gospodarki, w tym związanych z rozwojem wysokich technologii wytwarzania, rozwojem technologicznego wyposażenia będącego w dyspozycji Sił Zbrojnych RP, przemysłu zbrojeniowego, rozwojem rynku pracy. Jego profil jest zgodny z oczekiwaniami otoczenia społecznego odnośnie włączenia się Polski w międzynarodowy podział pracy, w tym podział w zakresie kompetencji metrologicznych, rozwoju niskoemisyjnych technologii wytwarzania, zielonej transformacji, elektromobilności, rozproszonej energetyki i ochrony środowiska. Jest to kierunek studiów z nowoczesnym i innowacyjnym programem kształcenia, łączący różnorodne zagadnienia z obszaru szeroko rozumianej metrologii, zarówno teoretyczne jak i praktyczne.
Celem studiów na kierunku Metrologia i Inżynieria Pomiarów jest wyposażenie studentów w wiedzę i umiejętności z zakresu metod, technik i technologii pomiarów różnych wielkości fizycznych, w tym pomiarów najwyższej dokładności, wzorców pomiarowych, realizacji zadań krajowej służby miar i jej współpracy z organizacjami międzynarodowymi, prowadzenia badań i rozwijania różnych działów metrologii, metrologicznego zabezpieczenia procesów wytwórczych w ramach Przemysłu 4.0. Zdobyta podczas studiów wiedza pozwoli na kompleksowe rozwiązywanie skomplikowanych problemów inżynierskich z obszaru metrologii. Praktyczne podejście do zdobywania wiedzy podczas studiów przygotuje absolwentów do skutecznej i efektywnej działalności zawodowej.
Absolwenci kierunku Metrologia i Inżynieria Pomiarów są przygotowani do działalności zawodowej we wszelkiego rodzaju firmach, przedsiębiorstwach oraz instytucjach sektora państwowego i prywatnego, w tym:
– w krajowej służbie miar (laboratoria Głównego Urzędu miar oraz Okręgowych Urzędów Miar);
– w Narodowym Instytucie Metrologicznym;
– w zakładach przemysłowych wykorzystujących zaawansowane technologie wytwarzania;
– w jednostkach badawczych prowadzących badania na wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, w tym w wyższych uczelniach technicznych;
– w laboratoriach Centralnego Ośrodka Metrologii Wojskowej;
– w jednostkach eksploatujących rozproszone systemy elektroenergetyczne;
– w jednostkach administracji państwowej, samorządowej, gospodarczej i oświatowej zajmujących się problemami ochrony i monitoringu środowiska;
– w jednostkach służby zdrowia oraz podmiotach wytwórczych produkujących sprzęt diagnostyczny;
– w jednostkach przemysłu spożywczego;
– w firmach konsultingowych i szkoleniowych, w tym we własnych firmach świadczących usługi z zakresu metrologii.
Absolwenci tego kierunku, ze względu na posiadaną wiedzę, mogą podjąć pracę także w zagranicznych instytutach metrologicznych, firmach i jednostkach badawczych oraz są przygotowani do kontynuowania kształcenia na III stopniu studiów (Szkoły Doktorskie).
Może się przydać
Jesteś absolwentem AGH tego kierunku? Sprawdź czy wynik egzaminu kierunkowego może być podstawą wyliczenia składnika E wskaźnika rekrutacji.
Zapoznaj się też z zagadnieniami na egzamin wstępny.