PRZEDMIOT GŁÓWNY


MATURA

Matematyka

Fizyka

Chemia

Informatyka

Biologia

Geografia

Język obcy

Matematyka

Fizyka

Chemia

Informatyka

Biologia

Geografia

Język obcy

Przedmiot Główny



G2 - Technik

Posiadasz dyplom zawodowy albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika?

Sprawdź, jakie kwalifikacje zawodowe są uwzględniane dla tego kierunku w elemencie G2.

 

Sprawdź

LICZBA MIEJSC

45

Studia
stacjonarne

20

Studia
niestacjonarne

0

Studia
stacjonarne

0

Studia
niestacjonarne

Rekrutacja

Studia
stacjonarne

Studia
niestacjonarne

Czas trwania studiów

liczba semestrów

7

liczba semestrów

8

Opłata rekrutacyjna

85

pln

85

pln

Opłaty za semestr

0

pln

2300

pln

Uzyskiwany tytuł

INŻYNIER
INŻYNIER

Opis Kierunku

Kierunek Geotechnologie Otworowe został powołany jako odpowiedź na zachodzącą współcześnie transformację energetyczną kraju, Europy i świata. Podstawą tych zmian jest dostęp do czystych źródeł energii, ale również do często dotychczas rzadko wykorzystywanych surowców mineralnych, bez których żadne nowoczesne technologie energetyczne i ekologiczne urządzenia nie mogą powstać. Najmniej ingerujące w środowisko przyrodnicze technologią, pozwalające na eksplorację zasobów naturalnych są metody otworowe. Dzięki nim możliwe jest pozyskiwanie zarówno surowców mineralnych, energetycznych, jak również pierwiastków ziem rzadkich, paliwa do elektrowni jądrowych czy ciepła z wnętrza Ziemi. Warto dodać, że planowane w Polsce inwestycje związane z rozwojem energetyki jądrowej przekładają się na wzrost zainteresowania poszukiwań uranu w kraju, czego potwierdzeniem mogą być działania Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. Kierunek Geotechnologie Otworowe jest kontynuacją kierunku Geoinżynieria i Górnictwo Otworowe, który od lat w krajowym rankingu Perspektyw plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu kierunków studiów technicznych realizowanych wcześniej pod nazwą Górnictwo i Geologia.

Rosnąca świadomość człowieka oraz rozwój technologiczny wymusił zmiany w dotychczasowych pojmowaniu funkcji, jaką pełni sektor górniczo-energetyczny. Współcześnie promowane zmiany w kierunku odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii, przy zachowaniu stabilności dostaw energii elektrycznej i ciepła nie są możliwe do zrealizowania bez wiedzy i doświadczenia zdobytego przez dziesiątki lat przez przemysł wiertniczo-gazowo-naftowy! Dzięki już znanym i sprawdzonym rozwiązaniom, możliwe jest zrównoważone czerpanie i wykorzystywanie zasobów i możliwości natury, przy jednoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszeniu degradacji środowiska naturalnego.

Geotechnologia nawiązuje do nauk przyrodniczych i technologicznych, stosowanych podczas wykorzystania zasobów zgromadzonych w skorupie ziemskiej, ich eksploatacji i właściwego wykorzystania dla potrzeb człowieka. Nowo utworzony kierunek Geotechnologie Otworowe podstawy teoretyczne opiera na przekazywanej w ramach zajęć wiedzy z takich dziedzin jak: geologia, geoinformatyka, geofizyka, gazownictwo, geotermia, petrografia, hydrogeologia, mechanika płynów, chemia, fizyka czy termodynamika. Na podstawie odpowiednio wyselekcjonowanych informacji teoretycznych, przyszły absolwent tego kierunku będzie znać i rozumieć mechanizmy zachodzące naturalnie w litosferze, hydrosferze i atmosferze, a ponadto zdobędzie umiejętności, jak aktywnie wpływać i wykorzystywać je zgodnie z zapotrzebowaniem. Te umiejętności będą przekazywane studentom w ramach przedmiotów praktycznych z zakresu zagadnień technologicznych, takich jak m.in.: otworowa eksploatacja zasobów surowców naturalnych (t.j. ropa i gaz), technologia wierceń, technologie bezwykopowe, geoinżynieria, geoenergetyka, inżynieria złożowa, transport i magazynowanie paliw, zagospodarowanie i ochrona wód i innych.

[…]

Czytaj więcej

Olimpijczycy

Jesteś laureatem lub finalistą olimpiady ogólnopolskiej?

Sprawdź, która z olimpiad gwarantuje Ci przyjęcie na ten kierunek bez postępowania kwalifikacyjnego:

 

Sprawdź