WAGI PUNKTÓW
0
W E
Egzamin wstępny
10
W S
Średnia
ze studiów
LICZBA MIEJSC
REKRUTACJA LETNIA
0
Studia
stacjonarne
0
Studia
niestacjonarne
REKRUTACJA ZIMOWA
30
Studia
stacjonarne
0
Studia
niestacjonarne
Rekrutacja
Zimowa
Studia
stacjonarne
Czas trwania studiów
Rekrutacja Zimowa
Studia
stacjonarne
3
Opłata rekrutacyjna
Rekrutacja Zimowa
Studia
stacjonarne
85
plnOpłaty za semestr
Rekrutacja Zimowa
Studia
stacjonarne
0
plnWymagany tytuł
Rekrutacja Zimowa
Studia
stacjonarne
Uzyskiwany tytuł
Rekrutacja Zimowa
Studia
stacjonarne
„Druk 3D Materiałów Metalicznych” to kierunek kształcenia w dziedzinie nowoczesnych technologii produkcji, z głęboką specjalizacją w druku 3D z wykorzystaniem metali i ich stopów. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają absolwentom na samodzielne projektowanie, prototypowanie, wytwarzanie i ocenę jakości wydruków 3D z metali wykonywanych w różnych procesach. Absolwenci posiadają wiedzę na temat procesów druku 3D, materiałów metalicznych i źródeł energii używanych w wytwarzaniu przyrostowym. Duży nacisk położono na umiejętności doboru odpowiedniego procesu druku 3D i materiału do konkretnego zastosowania, uwzględniając wymagania wytrzymałościowe i funkcjonalne wydrukowanego wyrobu.
Ponadto absolwent ma wiedzę na temat przygotowania materiałów metalicznych do druku 3D oraz ich recyklingu. Posiada umiejętności projektowania modeli 3D z uwzględnieniem wymagań różnych procesów druku 3D metali. Zna zasady konstrukcji geometrycznej, które umożliwiają optymalizację modeli pod kątem wydajności i jakości druku 3D oraz właściwości wyrobów. Ponadto absolwent potrafi wykonywać kompleksową ocenę jakości wydruków 3D z metali, w tym analizę defektów, badania mikrostruktury, pomiary wymiarów i kontrolę tolerancji geometrycznych i w razie potrzeby modyfikować parametry procesu druku 3D. Absolwent posiada też wiedzę na temat obróbki poprocesowej, tj. metod obróbki powierzchni i obróbki cieplnej. Zna techniki badań właściwości mechanicznych i użytkowych wydruków 3D z metali i potrafi interpretować ich wyniki.
Program studiów zaprojektowano tak, aby absolwent zdobył pogłębioną wiedzę teoretyczną i umiejętności z zakresu wytwarzania przyrostowego z zastosowaniem najważniejszych procesów druku 3D metali, zwłaszcza PBF (Powder Bed Fusion, selektywne spajanie warstw proszku) i DED (Directed Energy Deposition), ukierunkowane osadzanie z topieniem skupioną wiązką energii). W procesie kształcenia położono również nacisk na obsługę urządzeń i oprogramowania do druku 3D, a także dobór parametrów procesowych w zależności od materiału i wymagań projektowych. Wszystko to powoduje, że absolwent jest gotowy do pracy w zaawansowanych dziedzinach przemysłu, takich jak lotnictwo, motoryzacja, przemysł narzędziowy czy przemysł obronny, gdzie druk 3D metali odgrywa kluczową rolę w produkcji komponentów o złożonych kształtach i wysokich wymaganiach wytrzymałościowych. Jego umiejętności są nie tylko cenione, ale też niezbędne dla przemysłu w erze rosnącej cyfryzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych.